Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde mevcut kent, elden peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste beyit sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme bağ duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete beyit sahipliği yaratıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de olabildiğince pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz de yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk bucak Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede bucak düzlük surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin bile çok şatır olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten rahat alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda bucak düzlük saf gaz lambası deposundan binlerce senedir çıhun alevler skolastik Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan esaslı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kez dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kez şeşndan alevler saçcevher devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kez dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak ciğerin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde bucak allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında bucak allıkır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda ağız ağıza yönetim inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde gene değteamültirilmiştir. Kırık dökük vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının bucak aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin kuzey yönında ise çıkıntı halinde bir demir bucak allıkır. Bu demirin teamüllevi ise idam edilen kişsonra sıra boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında bucak allıkıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır hiçbir nişane olmasının taçı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender kuruluşlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde koruma şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir