logo ilanları

logo tasarım

Logo nedir? Sözcük medlulı olarak töz huzurlığı dilimizde amblem olan, bir işin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, medlulını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak işletmenin veya organizasyonun kazık olarak yaptığı işi sembolize edebileceği kadar, markanın kendi medlulı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı sineerik ve anlamlara malik mümkün.

Sorusu sorulduğunda kelime medlulının dışında, birgani logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı yapacak olan erkek veya kuruma neyin ve elbette aktarıldığı olabildiğince önemlidir. Diğer taraftan logo tasavvur çhileışmasını yapacak erkek veya kurumun sizi elbette anladığı ve logo çhileışmanızı elbette değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, işletmenizin ve bundan ahir çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çhileışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değiştirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik sinein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş meydanı ile faaliyette kâin şirketler sinein elan çok yeğleme edilebilir. Birlik bir sektörde çalışkanlık gösteren işletmelerin ekseriyetle logoları kolü oyun paha. Ama takkadak aşkın kol ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda açıklamak imkansızdır.

Logo ne işe yarar?
İşletmeler sinein logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası olmayan bir işletme olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz bugün aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile beraberinde gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, oldu aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Emektar halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan bihakkın bellik olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple işletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza bek adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasavvur” çhileışması ile sarrafiyelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kadar bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) deyiş paha. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca ara sıra kişilerin bir görünüşte teşhisnmasını sağlayıcı işaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Dümdüz, basit anlaşılır, yolırlanması basit, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşvarlıkıdır. Her çbedel baskı ve boy bos tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde tafsilatlar kaybolmamalı, çok cesim ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Gayrı şirket ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya cesim dokunca verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili bünyeun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine şayeste olmalıdır. üste kurumun kendisini elbette teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yönısilsile lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü bugün dahi dürüstılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da şirket sinein logo tasarlanacağı bugün o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri üzerine bili sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı bugün simgenin taşıyacağı medlul bakımında bu bili çok önemlidir.

logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir